Jak możemy zabezpieczyć nasze pieniądze w dobie kryzysu finansowego?

Jak możemy zabezpieczyć nasze pieniądze w dobie kryzysu finansowego?

Inflacja to cichy złodziej, który może dokonać spustoszenia w Twoich oszczędnościach. Koszty życia, mierzone wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI), zwykle rosną o około 3% rocznie. Jednak w czasach wysokiej inflacji, takich jak lata 70. i 80. ubiegłego wieku, koszty mogły się podwoić lub nawet potroić w ciągu zaledwie kilku lat.
Jeśli nie zaplanujesz inflacji, może cię to dużo kosztować. Inflacja często powoduje spadek wartości oszczędności w czasie. Zamiast 5000 złotych na emeryturze, możesz mieć tylko 4000 lub nawet 3000 złotych z powodu inflacji. Oznacza to, że będziemy musieli pracować dłużej i potencjalnie wyczerpać wszystkie swoje oszczędności, zanim sięgniemy po świadczenia socjalne lub inne źródła dochodu, takie jak renty czy emerytury.

Oto kilka wskazówek, jak chronić swoje pieniądze przed tym cichym złodziejem zwanym inflacją. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób możemy się przed nią zabezpieczać ze względu na to, że ostatnie zawirowania na rynkach finansowych wskazują na potencjalne wzrosty inflacji w Polsce.

Fundusze inwestycyjne skupiające się na nieruchomościach

Rynki nieruchomości od zawsze były obiektem zainteresowania wśród inwestorów z całego świata. Oczywiście preferencja zawsze polegała na tym, aby posiadać swoją własną nieruchomość, która mogłaby pomóc nam w tym, aby oprzeć się kryzysowi. Im więcej nieruchomości posiadał dany inwestor, tym lepiej mógł potencjalnie wyjść na wynajmie mieszkań. Ponieważ w dobie szalejącej inflacji ludzie nadal muszą gdzieś mieszkać, a wraz z rosnącymi cenami usług, materiałów i żywności, rynek skłania się również do podniesienia cen mieszkań, a co za tym idzie również wynajmu mieszkań. Dlatego też od wielu lat posiadanie wielu mieszkań jest pewnym źródłem pasywnego dochodu, który może oprzeć się nawet działaniom inflacyjnym.

Nieruchomości, jak i sam wynajem mieszkań ma tendencję do wzrostu podczas inflacji, jednak okazuje się, że nie musimy nawet posiadać mieszkania na wynajem, aby z tego skorzystać, ponieważ spółki zajmujące się tworzeniem inwestycyjnych opartych na rynku nieruchomości, pozwolą nam zainwestować oszczędności w rynek, który bardzo dobrze radzi sobie podczas inflacji bez konieczności posiadania bazowego produktu (w tym przypadku mieszkania na wynajem lub sprzedaż).

Musimy jednak mieć także na uwadze to, że takie fundusze mają również pewne wady, w tym wrażliwość na popyt ze strony innych wysokodochodowych aktywów. Jeżeli państwo stara się walczyć z inflacją poprzez agresywne podnoszenie stóp procentowych, dla wielu inwestorów papiery skarbu państwa stają się coraz bardziej atrakcyjnym wyborem, co zniechęca innych w inwestowaniu w fundusze typu ETF.

Wybór stabilnych inwestycji – czyli klasyczny sposób na radzenie sobie z inflacją

Akcje mogą nie tylko pomóc nam zachować oszczędności podczas inflacji, ale zgodnie z dzisiejszymi założeniami ekonomiczny mają do zaoferowania jedną z najlepszych stóp zwrotu w okresie długoterminowym. Dobrym przykładem pewnego wyboru jest inwestowanie w indeks giełdowy S&P 500. W jego skład wchodzą notowania wielu dobrze prosperujących firm technologicznych. Technologia bardzo często wymaga niewielkiego kapitału. Głównie opiera się na tworzeniu idei i wdrażania ich w życie. W odróżnieniu od firm korzystających z zasobów naturalnych. Firmy opierające swoją działalność na zasobach naturalnych bardzo często są przegranymi inflacji, ponieważ muszą płacić znacznie więcej za różnorodne produkty niezbędne im podczas kontynuacji biznesu.

S&P 500 to po prostu indeks największych spółek notowanych na giełdach amerykańskich. Aktywa te opiewają na łączną kwotę 450 miliardów dolarów. Trudno o dynamiczne zawirowania w cenach tego funduszu ze względu na tak ogromną kapitalizację. Jak już pewnie się domyślacie, nawet najpewniejsze inwestycje mogą mieć jakieś wady. Jakie wady zatem wnosi ze sobą S&P 500?

Wada funduszu S&P 500 wynika z fundamentalnego sposobu obliczania jego kapitalizacji. Pomimo że na liście znajduje się wiele dobrze prosperujących firm, na ostateczną wycenę będą miały firmy z największą kapitalizacją na liście. Ceny akcji największych spółek z listy będą miały najwięcej wpływu na cały indeks.

Szukasz nietypowych pomysłów na inwestycję? Przeczytaj o mniej popularnych metalach szlachetnych, które pomogą ci zdywersyfikować kapitał https://www.bezpodatku.pl/czy-pallad-jest-metalem-szlachetnym-w-ktory-warto-zainwestowac-czesc-oszczednosci/