Nowy Sącz otrzyma nowy pomnik ku czci Sądeczan poległych w II Wojnie Światowej

Nowy Sącz otrzyma nowy pomnik ku czci Sądeczan poległych w II Wojnie Światowej

17 września, na mapie Nowego Sącza zaznaczy się nowa atrakcja – pomnik dedykowany pamięci Sądeczan, którzy oddali swoje życie za wolność Polski. Położony obok kościoła pod wezwaniem św. Kazimierza, pomnik będzie stał jako wieczne przypomnienie poświęceń dokonanych przez mieszkańców regionu. „Pomnik Za Wolność – Ofiarom Kaźni II Wojny Światowej” to nazwa, która ma odzwierciedlać niepowtarzalną wartość tego miejsca.

Data uroczystego odsłonięcia pomnika, przypadająca na rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, ma na celu głębokie uczczenie wspomnień o tych Sądeczanach, którzy zginęli walcząc o wolność swojego kraju. Zasłużyli na to, aby ich poświęcenie zostało upamiętnione nie tylko w miejscu ich pochówku, ale również w miejscu ich domu. Pomnik będzie honorował tych, którzy poświęcili swoje życie nie tylko na polach bitew, ale również tych, którzy ponieśli śmierć w miejscach straszliwej kaźni: Auschwitz, Mauthausen, Ravensbruck, Dachau, Starobielsk, Ostaszków, Tver, Smoleńsk i Katyniu.

Inicjatorem pomysłu na stworzenie tego pomnika jest Artur Czernecki, wiceprzewodniczący rady miasta Nowy Sącz. Jak każdy wielki projekt, również ten wymagał olbrzymiego wysiłku i determinacji. Projekt pomnika został przygotowany przez znanego artystę prof. Czesława Dźwigaja. Proces budowy „Pomnika Za Wolność” nie był łatwym ani szybkim zadaniem, ale dzięki zaangażowaniu wszystkich zaangażowanych stron udało się go zrealizować.