Skąd wywodzi się karate?

Skąd wywodzi się karate?

Karate z japońskiego języka oznacza dosłownie pustą pięść. Karate jest dyscypliną sztuk walki pochodzącą z Japonii. Ta sztuka walki została opracowana po to, aby nauczyć ludzi walki bez użycia broni. Wszystkie techniki ataku, jak i obrony są wykonywane za pośrednictwem nóg i rąk. W karate największy nacisk kładzie się na to, aby ludzie koncentrowali się na zadaniu jak największych obrażeń w momencie wyprowadzenia ciosu. Najważniejszym aspektem karate jest zmaksymalizowanie punktu siły w końcowym momencie ciosu. Techniki te są dobrze zobrazowane na pokazach, na których ludzie łamią dachówki lub cegły gołymi rękami.

Jeżeli interesuje was tematyka karate, przeczytajcie o wynikach ostatnich zawodów w Polsce https://minskinfo.pl/podsumowanie-mistrzostw-mazowsza-w-karate/.

W karate najważniejsze są powierzchnie uderzające, czyli knykcie. Ciosy wyprowadza się także za pomocą stóp, a dokładniej goleniami, czyli jednymi z najtwardszych powierzchni znajdujących się na stopach. Jednak karate to nie tylko sposób walki, ale także kultura i sposób na życie. W karate taktyka i duch danej osoby są niemal tak ważne, jak wytrzymałość fizyczna i siła.

Na czym polega karate?

W sportowym karate i sparingach nazywanych po japońsku kumite walki zazwyczaj trwają okolicy trzech minut. Oczywiście tak jak w każdym innym sporcie mogą zakończyć się wcześniej, jeżeli dojdzie do nokautu technicznego lub zwykłego. Bardzo znane są także konkursy karate polegające na wykonywaniu kata, czyli sekwencji technik oraz okrzyków. Za pośrednictwem kata zawodnik może zaprezentować swoje umiejętności bez konieczności podejmowania walki z drugą osobą. W kata sędziowie oceniają starania danej osoby na podstawie punktów. Mają miejsce podobne obliczenia jak w przypadku walki.

Dawne historie mówią o tym, że karate rozwijało się kilkaset lat temu w Azji Wschodniej. Szczególną popularność zdobywało w miejscach, gdzie ludzie mieli zabronione noszenie broni. Bezpośrednio w Japonii karate miało pojawić się jednak dopiero w XX wieku, gdzie przeszło metamorfozę i rozwój. Do tej pory powstały różne systemy karate oparte na innych odmianach kulturowych i zastosowaniach. Różnorodne szkoły karate charakteryzują się innymi metodami treningowymi. Karate, podobnie jak inne azjatyckie dyscypliny sztuk walki, kładzie nacisk na psychiczne nastawienie, rytuały grzecznościowe, stroje i złożony system rankingowy, który opiera się na kolorach pasów.