W jaki sposób rozpocząć przygotowywania do maratonu?

W jaki sposób rozpocząć przygotowywania do maratonu?

Przygotowania do maratonu mogą być dla wielu osób niezwykle trudne ze względu na to, że muszą dokładnie przygotować się w lokalnych warunkach do biegu, który będzie o wiele dłuższy. Nie tylko sam maraton stanowi wyzwanie. Przygotowanie do maratonu jest także całkiem sporym wyzwaniem, z którym niezwykle trudno zmierzyć się wielu osobom. Niektórzy słusznie zwracają uwagę na to, że treningu do maratonu bardzo często same w sobie mogą stać się maratonem, który będzie wyzwaniem większym od oficjalnego sprawdzianu umiejętności.

Trening do maratonu wymaga intensywnych przygotowań, poświęcenia i umiejętności. Jednak złe decyzje dotyczące czasu wyścigu mogą zniweczyć całą Twoją wielomiesięczną ciężką pracę i planowanie. Z tego powodu warto wyznaczyć sobie pewne zasady i cele treningowe do osiągnięcia, abyśmy mogli cieszyć się zwycięstwem, zamiast przeinaczyć nasze wysiłki w porażkę. Wielu ekspertów zwraca uwagę na to, że nasze ostatnie długie biegi powinny mieć miejsce tylko do 3 tygodni przed rozpoczęciem samego maratonu. Dodanie zbyt wielu długodystansowych biegów przed maratonem może za bardzo nadwyrężyć nogi biegacza, przez co nie podoła on fizycznie podczas oficjalnego wyzwania.

Jak zmniejszyć przebieg przed samym maratonem, aby treningi nie zniweczyły naszych planów?

Już na dwa tygodnie przed startem maratonu nasza objętość treningowa powinna zmniejszyć się nawet o 50%. Pamiętajmy o tym, że najdłuższych biegów musimy poprzestać jeszcze na trzy tygodnie, a najlepiej miesiąc przed samym wyzwaniem. Co więcej, na tydzień przed wyścigiem powinniśmy skrócić biegi jeszcze bardziej, aby mieć pewność, że będziemy wypoczęci przed samym startem podczas oficjalnego maratonu. Nie możesz nadrobić treningu w ostatnich dwóch tygodniach. Dlatego nie powinniśmy przejmować się tym, że możemy utracić kondycję na kilka tygodni przed rozpoczęciem maratonu, gdy zaprzestaniemy wtedy treningów.

Ważne jest z kolei to, aby pod sam koniec zadbać o reperowanie naszej kondycji. W tym okresie wypoczynek w trakcie snu powinien być priorytetem, który pomoże nam się całkowicie zregenerować przed zakończeniem maratonu. Bardzo ważną zasadą jest również to, aby upewnić się, że jesteśmy dobrze zawodnieni jeszcze przed rozpoczęciem samego maratonu. Dobrze nawodniony organizm nie będzie wykazywał dużych oznak zmęczenia tak szybko, jak ciało, któremu może brakować wody niezbędnej podczas wysiłku fizycznego.