Wpływy starożytnych Greków na dzisiejszą naukę

Wpływy starożytnych Greków na dzisiejszą naukę

Grecja była domem dla matematyków, jednak przede wszystkim w starożytności zasłynęli z wydania na świat wielu naukowców i filozofów. Nie możemy zaprzeczyć temu, że starożytni Grecy mieli ogromny wpływ na nowożytną naukę.

Erastotenes był pierwszym matematykiem, który w starożytności obliczył obwód ziemi. Sprawdził się również w kilku innych poważnych obliczeniach. Oszacował nawet w poprawny sposób kąt nachylenia ziemi do słońca. Za czasów starożytności mianowali go głównym bibliotekarzem w Bibliotece Aleksandryjskiej. Był to nie lada wyczyn.

Więcej na temat newsów kulturowych ze starożytności, prehistorii, jak i nowożytności przeczytacie na https://www.enowy.pl.

Aristarchus był z kolei nietypowym astronomem jak na swoje czasy. Zapisał się na kartach historii jako wprawny naukowiec. Aristarchus jako pierwszy opracował dokładny model, który przedstawiał słońce w samym centrum całego wszechświata. Mikołaj Kopernik po dokonaniu swoich odkryć, przypisał wiele zasług właśnie założeniom Aristarchusa. Już w starożytności poprawnie opracował kolejność gwiazd w gwiazdozbiorze. Rozróżnił je także od słońca i planet.

Odkrycia Archimedesa i Hipparchusa

Archimedes był uważany za największego matematyka nie tylko w przeszłości, ale także w nowożytności. Do tej pory uważamy, że nie było w tej dziedzinie wspanialszego naukowca. W pewnym sensie wyprzedził naukę znaną w swoich czasach, ponieważ był w stanie obliczać pola koła i kuli. Najciekawsze było to, że nie powstał jeszcze wzór na obliczenie pola koła lub kuli. Archimedesowi zawdzięczamy również opracowanie przybliżenia liczby pi. Zasłynął również z wynalazku, którym była dźwignia. Podobno Archimedes miał kiedyś powiedzieć, że jeśli damy mu dostatecznie długi kij, będzie w stanie poruszyć ziemią.

Kolejnym na naszej liście jest Hipparchus. Zasłynął jako największy astronom znany nauce w starożytności. Opracował jedne z pierwszych modeli dotyczących ruchu słońca i księżyca. Szacuje się, że jako pierwszy na ziemi przewidział zjawisko znane dzisiaj jako zaćmienie słońca. Jak widzimy, starożytna Grecja była ojczyzną wielu wybitnych naukowców. Nic dziwnego, że część z ich wierzeń i opracowań przetrwała do dzisiaj.