Czy boks jest bardzo niebezpiecznym sportem?

Czy boks jest bardzo niebezpiecznym sportem?

Każda aktywność fizyczna związana w pewnym stopniu z uderzeniami w ciało może wiązać się z pewnym ryzykiem jego uszkodzenia. Dobrym przykładem jest boks, gdzie w sztuce walki przede wszystkim narażona zostaje głowa. Boks jest niezwykle widowiskowym i ciekawym sportem, jednak musimy liczyć się z tym, że podczas sparowania na zasadach boksu możemy narazić nasze ciało na nieznaczne uszkodzenia. Organy kontrolne bardzo często przechodzą przez pewne próby, które mają za zadanie zminimalizować ryzyko trwałego uszkodzenia ciała w takich sportach.

Wiele zasad wprowadzanych do sportu ma za zadanie zmniejszyć ryzyko dotyczące tego, że będziemy musieli mierzyć się z nieprzyjemnymi dolegliwościami wynikającymi z brania udziału w walce. Mimo wszystko nie zawsze możemy uniknąć pewnych wypadków, które mogą nam się przytrafić niezależnie od tego, jak dobre intencje będziemy mieli podczas sparingów. Sport kontaktowe charakteryzują się właśnie tym, że zawsze może dojść do pewnych uszkodzeń ciała pomimo tego, że będziemy się zabezpieczali na każdy możliwy sposób.

Jakie ryzyko jest związane z boksem?

Pomimo tego, że boks jest niebezpieczny, ponieważ w tej dziedzinie sportów walki atakowana jest przede wszystkim nasza głowa, niektóre sporty niezwiązane z walką mają więcej wypadków śmiertelnych niż sam boks. Świetnym przykładem jest sport, taki jak na przykład wyścigi konne. Liczba wypadków śmiertelnych, które miały miejsce podczas jazdy konnej jest oszacowana na znacznie wyższą, niż w przypadku boksu. Dlatego też powinniśmy mieć na uwadze to, że nie wszystkie wypadki w sportach kontaktowych mogą być tak oczywiste, jak nam się wydaje, jeżeli mniej kontaktowy sport może wiązać się z nieco wyższym niebezpieczeństwem.

Na wiarygodność danych wpływają różnice w przepisach dotyczących boksu amatorskiego i zawodowego, nielegalne imprezy bokserskie, sposób funkcjonowania organów regulacyjnych na całym świecie, brak długoterminowych badań oraz nieścisłości medyczne sprawiają, że boks staje się o wiele bardziej bezpieczny, jeżeli uprawiamy ten sport w kontrolowanych warunkach. Dlatego też statystyki związane z nieszczęśliwymi wypadkami w boksie nie powinny nas przerażać, jeżeli mamy do czynienia z legalnymi zawodami bokserskimi lub rekreacyjnymi treningami.

W ostatnim czasie sanoczanie wywalczyli złoto bokserskie w Polsce https://sanokinfo.pl/zloto-bokserskie-dla-sanoczan/.