Najczęstsze kontuzje występujące w boksie

Najczęstsze kontuzje występujące w boksie

Oczywiście musimy liczyć się z tym, że w boksie napotkamy się z licznymi problemami dotyczącymi obrażeń ciała. Najczęściej napotykanymi obrażeniami w boksie są obrażenia głowy, oczy i tułowia. Niektóre stowarzyszenia lekarzy zwracają uwagę na to, że obrażenia głowy są prawdziwym problemem w boksie zawodowym. Pomimo tego, że nie każdy zawodnik musi mierzyć się z niezwykle dotkliwymi problemami podczas swojej kariery, nadal statystycznie aż 90% bokserów zawodowych podczas swojej kariery w boksie zawodowym doznaje jakiegoś urazu głowy lub czaszki.

Wszyscy wiemy, w jaki sposób prezentuje się boks jako sport, dlatego też nie powinno nas dziwić to, że głowa jest miejscem, które staje się najbardziej narażone. Niestety czasami problemem są także oczy, który mogą zostać uszkodzone podczas silnego uderzenia przeciwnego boksera. Niektóre porównania wskazują na to, że w momencie, w którym bokser zostaje uderzony w głowę z pełną siłą, wygląda to mniej więcej tak, jakby trafiła go kilkunastokilogramowa kula do kręgli. Tak silne uderzenie w głowę może spowodować zarówno złamanie kości, jak i liczne uszkodzenia mózgu.

Urazy ciała występujące w boksie mogą być bardzo różne

Często w boksie musimy liczyć się także ze skaleczeniami, siniakami, złamaniami i dotkliwymi urazami oczu. Oczy, mimo że są chronione twardą kością z boku, są bardzo wrażliwe na bezpośrednie uderzenia od dołu. Uszkodzenia oczu w boksie mogą być spowodowane bezpośrednim kontaktem lub falami uderzeniowymi. W zależności od siły uderzenia, uszkodzenie może prowadzić do uszkodzenia siatkówki, odwarstwienia siatkówki, krwotoku siatkówkowego i innych urazów, które mogą doprowadzić nie tylko do uszkodzenia wzroku u boksera, ale także całkowicie pozbawić go widoczności w oku, co jest największym zmartwieniem w profesjonalnym boksie.

Lekarze zwracają uwagę na to, że bokserzy są często podatni na choroby mózgu, ponieważ ich głowa doznawała wielu wstrząsów wskutek uderzeń. W dodatku są to bardzo silne uderzenia, jeżeli mówimy o zawodowym boksie. Najczęściej widzimy w statystykach, że byli bokserzy zawodowi są narażeni na choroby alzheimera i parkinsona. Mózgi stają się nieco mniejsze pod wpływem silnych uderzeń, przez co na stare lata szara masa w mózgu zostaje poddana degradacji.

Nie tak dawno temu miały miejsce mistrzostwa w boksie Opolszczyzny https://enysa.pl/mistrzostwa-opolszczyzny-w-boksie-za-nami/.