Drewniany kościół na cmentarzu w Nowym Sączu spłonął w pożarze

Drewniany kościół na cmentarzu w Nowym Sączu spłonął w pożarze

W nocy 16 czerwca, o godzinie 4.53, jednostki straży pożarnej z Nowego Sącza (JRG nr 1 i 2) oraz sąsiednie oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej zostały skierowane do akcji gaśniczej na ulicy św. Heleny w Nowym Sączu. Po dotarciu na miejsce okazało się, że płonie historyczny, pokryty blachą, drewniany kościół o wymiarach 8×16 metrów i wysokości około 10 metrów, znajdujący się na cmentarzu. Widać było dym unoszący się z całego obszaru dachu, a budynek sakralny był zamknięty.

Obszar pożaru obejmował część zakrystii i prezbiterium, a płomienie były widoczne na zewnętrznej ścianie od strony zakrystii oraz na wieżach. Na miejsce dotarło Pogotowie Energetyczne, które przerwało dostawy prądu do obiektu i stwierdziło brak napięcia w nim. Do akcji dołączyli również ksiądz i kościelny, pomagający strażakom poprzez udzielanie informacji o układzie wnętrza kościoła.

Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia i podawanie strumieni wody na płonący kościół, również za pomocą podnośnika. Jednocześnie prowadzono akcję ewakuacji wartościowych przedmiotów. Strażacy wykonali otwory w dachu, przez które podawane były strumienie gaśnicze na poddasze budynku. Częścią operacji było także wynoszenie nadpalonych elementów z wnętrza kościoła i usunięcie desek z zewnętrznych ścian oraz boazerii ze ścian wewnętrznych, aby ugasić ukryte ogniska pożaru.

Na miejscu pojawili się Prezydent Nowego Sącza, Miejski Inspektor Nadzoru Budowlanego, Wojewódzki Konserwator Zabytków, Policja, Prokurator oraz Biegły sądowy z dziedziny pożarnictwa, którzy mieli za zadanie ocenić sytuację i dokonać wstępnej analizy przyczyn zdarzenia.