Jak nastawić swój umysł na bieg w maratonie i co należy robić podczas zmagań?

Jak nastawić swój umysł na bieg w maratonie i co należy robić podczas zmagań?

Kiedy upewnimy się, że nasz plan odżywienia i nawodnienia organizmu jest przygotowany najlepiej, jak tylko może być, warto również poświęcić kilka chwil na to, aby nasza kondycja fizyczna była na odpowiednim poziomie. Psychiczne nastawienie z całą pewnością pomoże nam przebrnąć przez to trudne wyzwanie, którym jest maraton. Pamiętajmy o tym, że nasz plan jest po to, abyśmy się go restrykcyjnie trzymali, ponieważ pomoże nam zrealizować nasze wyznaczone cele. W jaki sposób powinniśmy nastawić się na pokonanie maratonu?

Przede wszystkim warto zacząć powoli. Zbyt szybkie wypompowanie się podczas maratonu może oznaczać katastrofę niezależnie od tego, na jak wysokim poziomie jesteśmy przygotowani. Nawet jeśli czujemy ogromny przypływ energii, pamiętajmy o tym, że nasz umysł potrafi płatać figle. Lepiej zostawmy nieco tej energii, aby pobiec szybciej w dalszej części wyścigu. W tym przypadku sprint nam niczego nie da i musimy się na to przygotować. Maraton to ponad 40 kilometrów biegu przeplatanego z myślami o rezygnacji i zniechęcenia, które będzie nam podpowiadało, aby się poddać. Zamiast próbować ukończyć bieg szybciej, powinniśmy próbować czerpać radość z całego procesu.

Co należy zrobić bezpośrednio po wyścigu, jeżeli uda nam się przebiec maraton?

Przede wszystkim jesteś od tego momentu członkiem elitarnego grona biegaczy, którym udało się pokonać maraton. W tym przypadku nie ma znaczenia, na którym miejscu, ponieważ samo ukończenie biegu jest ogromnym wyzwaniem i wyznacznikiem tego, że przygotowywaliśmy się w pocie czoła przez długie miesiące, a może nawet lata. Bezpośrednio po ukończeniu biegu, zacznij pić, nawodnij się, nawet jeżeli miałeś okazję pić podczas maratonu. Po tak ogromnym dystansie solidne nawodnienie organizmu powinno być priorytetem, ponieważ bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia.

Pamiętaj, aby nie wybierać przez następne kilka dni produktów bogatych w duże ilości tłuszczy oraz prostych cukrów, ponieważ nawet węglowodany po tak ogromnym wyczerpaniu mogą doprowadzić do rozstroju żołądka. W tym przypadku polecamy produkty białkowe, ponieważ białko wspomaga regenerację organizmu. Nie planuj biegania w ciągu tygodnia po wyścigu. Dobrze sprawdzi się spacer, pływanie lub jazda na rowerze w spokojnym tempie. Duży wysiłek w postaci maratonu u wielu osób wywołuje sztywność mięśni, którą warto rozchodzić. Zadbaj o wypoczynek i wysypiaj się!