Sztuczna trawa to dobry wybór

Sztuczna trawa to dobry wybór

Wszyscy wiemy doskonale, że posiadanie naturalnego trawnika w naszym ogrodzie to idealny scenariusz, jeżeli chodzi o promowanie dzikiej przyrody oraz owego „zielonego ładu”, do którego wszyscy powinniśmy dążyć. Jednak w wielu gospodarstwach najbardziej realistyczną opcja okazuje się sztuczna trawa ogrodowa, co wynikać może z rozmaitych czynników. Utrzymanie soczystego i naturalnego trawnika zasługuje na uznanie, ale w dzisiejszych zabieganych czasach nie każdy jest w stanie wygospodarować czas na okresowe koszenie, pielenie i podlewanie. Dla osób o intensywnym trybie życia, z małymi dziećmi i domowymi zwierzętami w gospodarstwie, sztuczna trawa staje się naprawdę sensowną alternatywą. Dowiedzmy się, dlaczego!

Sztuczna trawa – czym jest i jakie są jej rodzaje?

Sam pomysł narodził się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaczęto intensywnie zastanawiać się nad funkcjonalnym zamiennikiem dla trawników na obiektach sportowych, niezwykle trudnych do utrzymania i pielęgnacji. W połowie lat sześćdziesiątych XX wieku wynaleziono sztuczne włókna trawy i choć początkowo podchodzono do nich z dużą nieśmiałością to rozwój technologii umożliwił w końcu wypracowanie odpowiednich procedur produkcji wysokiej jakości trawników.

Taka syntetyczna murawa składa się zazwyczaj trzech warstw: warstwy drenażowej, wielowarstwowego podkładu z juty, plastiku lub poliestru oraz nylonowych lub polipropylenowych źdźbeł. Niektóre sztuczne produkty są dodatkowo wypełnione granulowanym wypełniaczem, który przypomina do złudzenia naturalną murawę.

Sztuczna trawa do ogrodu ma oczywiście różne wzory, grubości i odcienie, które pasują do różnych zastosowań. Dla każdego znajdzie się coś dobrego. Na przykład bardziej miękka trawa jest bardziej podobna do prawdziwej, podczas gdy twardsze materiały syntetyczne będą bardziej pasować do obszarów o dużym natężeniu ruchu – są one po prostu bardziej wytrzymałe. Generalnie trawy sztuczne można podzielić na bardziej wytrzymałe i sprężyste boiskowe, przeznaczone do obiektów sportowych, oraz trawy krajobrazowe, idealne do ogrodów, tarasów czy balkonów, miłe w dotyku i przypominające naturalną roślinność. Sztuczną trawę można kupić na rolce lub przyciąć na wymiar.

Zalety sztucznej trawy

Dobrej jakości sztuczna trawa daje podobne odczucia pod stopami do prawdziwej, jednak jej syntetyczna natura z pewnością pozostawia więcej czasu na cieszenie się ogrodem. Sprawia również, że błoto i warunki atmosferyczne (deszcz czy duże nasłonecznienie) nie są już takim utrapieniem dla domorosłych ogrodników. W zasadzie pielęgnacja ograniczyć się może do okresowego przemywania szczotką i wodą z dodatkiem właściwego detergentu. Co jakiś czas można odkurzyć, zupełnie jak dywan. Zapominamy zatem o nawożeniu, koszeniu i podlewaniu. Jaką oszczędność czasu i energii zyskujemy?! Same koszty utrzymania również są minimalne.

Założenie trawnika czyli układanie sztucznej trawy jest banalnie proste. Jedyne o co należy zadbać to o odpowiednie przygotowanie podłoża pod taką murawę. Wystarczy stworzyć solidną podstawę, zwykle z piasku lub drobnych kamyczków żwiru. Sztuczna trawa do ogrodu jest zazwyczaj sprzedawana w rolkach, które łatwo rozwinąć.