Jak wiele prawa i kultury przeniknęło do nas z literatury starożytnej Grecji i Rzymu

Jak wiele prawa i kultury przeniknęło do nas z literatury starożytnej Grecji i Rzymu

Jak się okazuje ogromna część naszej dzisiejsze literatury, została opracowana zgodnie z myślą starożytnych Rzymian. W rzeczywistości w wielu obszarach sztuki i literatury kultywujemy kategorie, które niegdyś oni opracowali w swoim społeczeństwie. Szczególną uwagę warto zwrócić na okres poezji rzymskiej, który jest uznawany za złoty okres literatury. Powstało wówczas mnóstwo literackich dzieł artystycznych, których tematyka przewija się w dzisiejszych książkach dosłownie do dzisiejszych czasów nowożytnych.

Zwróćmy uwagę na to, że poeci pokroju Wergiliusza, Horacego i Owidiusza stworzyli literaturę, która inspirowała artystów nawet kilka wieków później. Można by powiedzieć, że są odpowiedzialni za ponadczasowe dzieła literackie. Ich kultura przeniknęła do autorów, takich jak na przykład Dante lub Szekspir. Niektórzy ludzie zapominają o tym, że Szekspir był szczególnie zafascynowany dziełami starożytnych pisarzy. Byli pewnego inspiracją dla niektórych sztuk, które wystawiał w teatrze za swojego życia.

Głęboki wpływ literatury rzymskiej na resztę świata

Oczywiście sama literatura miała głęboki wpływ na resztę dzisiejszego świata. Warto jednak zwrócić uwagę również na kulturę językową. Ponieważ starożytny język rzymski wywierał realny wpływ na zachodni świat i to, w jaki sposób kształtowały się inne mowy. Łacina stała się dawno temu podstawowym językiem w grupie wszystkich języków romańskich. Znajdziemy w tej grupie najpopularniejsze języki Europy, takie jak hiszpański, francuski, włoski, portugalski, kataloński, rumuński. Warto pamiętać o tym, że wiele łacińskich słów dało podstawę dla popularnych wyrazów w języku angielskim. Z kolei językiem angielskim posługuje się dosłownie połowa naszej populacji.

Angielski alfabet, tak jak i wiele innych opierają się na alfabetach opracowanych i wprowadzonych do użytku przez starożytnych Rzymian. Z tego powodu łacina bardzo często jest wykorzystywana w systemie sądowniczym. Oprócz prawa nie zapominajmy również o tym, że łacina przeniknęła do wielu dziedzin medycyny, jak i biologii. Niesamowite, że ten język znajduje zastosowanie po tak długim czasie.