Mniej łóżek dla chorych na covid, a więcej zabiegów w nowosądeckim szpitalu

Mniej łóżek dla chorych na covid, a więcej zabiegów w nowosądeckim szpitalu

Lekarze Szpitala Specjalistycznego im.  J. Śniadeckiego w Nowym Sączu powoli wracają do rutyny sprzed epidemii. Zwalniają się sale wcześniej zarezerwowane dla chorych na koronawirusa, przez co możliwe jest wykonywanie większej ilości badań i zabiegów specjalistycznych.

Szansa na wykonywanie długo odkładanych zabiegów

Zgodnie z zarządzeniem, zwolnione zostaną pięćdziesiąt dwa łóżka ze stu czterdziestu ośmiu przygotowanych dla pacjentów covidowych.

Rzeczniczka prasowa szpitala Agnieszka Zelek- Rachtan zaznacza, że sytuacja może ulec zmianie i lecznica jest gotowa na każdy scenariusz i dynamiczne działanie. Do personelu zgłasza się jednak coraz mniej pacjentów z objawami  SARS- CoV-2, więc przetrzymywanie pustych miejsc nie miałoby sensu. Na leczenie innych chorób czeka bowiem wielu mieszkańców, których operacje zostały przełożone. Decyzja weszła w życie od 1 grudnia.

Podobne kroki podejmują inne dyrekcje małopolskich placówek, na przykład szpitala powiatowego w Krynicy- Zdroju.

Powikłania po koronawirusie realnym zagrożeniem

Mimo że pacjentów z objawami groźnego wirusa jest coraz mniej, niestety zwiększa się ilość ludzi, którzy zgłaszają się z powikłaniami po przebytej chorobie. Skarżą się oni przede wszystkimi na problemy z oddychaniem, które są wynikiem zmian w płucach. Często dochodzi również do powikłań natury neurologicznej.

Zachowujmy więc ostrożność i przestrzegajmy zaleceń sanepidu.