Nowy Sącz na liście miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem

Nowy Sącz na liście miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem

Smog to realny problem wielu miast regionu Małopolski. Niestety jednym z najczęściej wymienianych miejsc, gdzie powietrze zatruwa mieszkańców jest właśnie Nowy Sącz. Zgodnie z raportem za rok 2019 sytuacja nie uległa poprawie.

Niechlubna pozycja na szczycie

Jak co roku Polski Alarm Smogowy przygotował spis piętnastu najbardziej zanieczyszczonych miast Polski. Dane pomiarowe przez cały 2019 rok gromadził Państwowy Monitoring Środowiska. Listę miast, gdzie oddycha się największą ilością substancji rakotwórczych otwiera Nowy Targ. Ale Sądeczanie również nie mają powodów do zadowolenia- roczne stężenie benzoapirenu średnio dziesięciokrotnie przekracza normę. Gorsze wyniki ma tylko wspomniany wyżej Nowy Targ, Rybnik i Sucha Beskidzka

Brakuje zdecydowanych działań

Rzecznik prasowy Państwowego Alarmu Smogowego Piotr Sergiej zauważa, że każdego roku w zestawieniu pojawiają się te same miasta. Można więc dojść do wniosku, że działania samorządów i władz miejskich poprawiające jakość powietrza są niewystarczające. Wciąż zbyt duża ilość ciepła pochodzi z pieców węglowych, a transformacja energetyczna przebiega zbyt wolno. PAS apeluje więc o bardziej zdecydowaną reakcję w imię zdrowia naszych dzieci i przyszłych pokoleń.