Sobotnie święto na Rynku w Nowym Sączu z okazji jubileuszy Straży Pożarnej

Sobotnie święto na Rynku w Nowym Sączu z okazji jubileuszy Straży Pożarnej

W ubiegłą sobotę, na historycznym Rynku w Nowym Sączu, miały miejsce Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Była to szczególna okazja, gdyż towarzyszyły im uroczystości związane z 150. rocznicą powstania miejscowej jednostki Straży Pożarnej oraz ćwierćwiecza założenia oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej (ZOSP RP). Przed rozpoczęciem oficjalnej części wydarzenia odbyła się msza święta w Bazylice św. Małgorzaty, znanym również jako Sanktuarium Przemienienia Pańskiego.

Do walki z ogniem w województwie małopolskim gotowych jest 1356 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które liczą ponad 70 tysięcy odważnych strażaków. Ta armia bohaterskich osób jest zawsze gotowa do działania, niezależnie od pory dnia czy nocy.

Na tegoroczne, sobotnie uroczystości przybyli liczni przedstawiciele różnych służb mundurowych oraz lokalni politycy samorządowi. Wśród nich był także Przemysław Przęczek, Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Wygłosił on przemówienie do zgromadzonych, w którym podkreślił, że zarówno formacje Państwowej Straży Pożarnej, jak i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przeszły poważne zmiany kadrowe oraz infrastrukturalne.