Nowe technologie w służbie bezpieczeństwa na drogach Nowego Sącza

Nowe technologie w służbie bezpieczeństwa na drogach Nowego Sącza

Podczas rutynowych kontroli drogowych, które miały miejsce 12 października tego roku, funkcjonariusze z Nowego Sącza wykorzystali nowoczesne narzędzie – drona należącego do małopolskiej Policji. Dzięki możliwościom, jakie daje ono w zakresie obserwacji, policjanci mogli zauważyć znacznie więcej nieregularności na drodze.

Tego dnia, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, korzystając z wsparcia kolegów z Krakowa, przeprowadzili kolejną akcję mającą na celu poprawę warunków bezpieczeństwa dla niechronionych użytkowników dróg oraz wyeliminowanie nieodpowiednich zachowań kierowców. W szczególny sposób pod lupę zostali wzięci kierowcy przejeżdżający przez przejścia dla pieszych i rowerowych tras na ulicy Królowej Jadwigi oraz alei Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu.

Bezzałogowy statek powietrzny należący do małopolskiej Policji znacząco ułatwił funkcjonariuszom zadanie kontrolowania przestrzegania przepisów. Dzięki kamerze zamontowanej na dronie, policjanci mogli śledzić zachowanie kierowców, m.in. obserwując czy nie wyprzedzają na przejściach dla pieszych lub tuż przed nimi, nie omijają zatrzymujących się pojazdów aby umożliwić przechodzenie pieszym, a także kontrolowali czy piesi nie wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem lub nie przekraczają drogi w niestosownych miejscach. W przypadku zauważenia jakichkolwiek wykroczeń, operatorzy drona niezwłocznie informowali patrol ruchu drogowego, który następnie podejmował odpowiednie działania wobec sprawcy.