Ostrzeżenie przed oszustwami internetowymi przy użyciu BLIKA

Ostrzeżenie przed oszustwami internetowymi przy użyciu BLIKA

Zwracajmy uwagę na potencjalne oszustwa dokonywane za pośrednictwem popularnej metody płatności, jaką jest BLIK. Zastanówmy się dwa razy, zanim podamy komuś kod i zatwierdzimy transakcję na naszym smartfonie – to może być próba wyłudzenia pieniędzy przez cyberprzestępców. Policja z Nowego Sącza w ciągu ostatnich kilku dni otrzymała aż 8 zgłoszeń dotyczących takich oszustw. Łącznie 10 mieszkańców tego regionu padło ofiarą przestępców, którzy wykorzystali kody BLIK.

Strategia przestępców polega na podszywaniu się pod znajomych swoich ofiar. W pierwszej kolejności włamują się na profil wybranej osoby na portalu społecznościowym, a następnie wysyłają wiadomości do jej znajomych z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Przestępcy prowadzą beztroskie rozmowy z potencjalnymi ofiarami, imitując właściciela konta, aby nie budzić podejrzeń.

Swoje działanie poparte mają presją czasu, działając na nerwy ofiar i nie pozwalając im na spokojne przemyślenie sytuacji. Często twierdzą, że są w trakcie zakupów i zapomnieli portfela lub starają się nabyć coś online po atrakcyjnej cenie, ale brakuje im funduszy. Proszą wtedy o podanie kodu BLIK na kwotę kilkuset złotych, obiecując jednocześnie jak najszybszy zwrot środków. Kiedy zdobędą kod, najczęściej pobierają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy online – mówi Justyna Basiaga, rzecznik policji w Nowym Sączu.