Wyjątkowe miejsca w Małopolsce – Czchów i jego atrakcje

Wyjątkowe miejsca w Małopolsce – Czchów i jego atrakcje

Czchów to jedna z ciekawszych miejscowości w Małopolsce, na terenie której czekają na nas wspaniałe zabytki. Co warto tutaj zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Czchowie?

W tym malowniczym miasteczku, leżącym w pobliżu Brzeska, czeka na gości wiele ciekawych pamiątek z dawnych czasów. Wielkim walorem Czchowa jest też jego położenie oraz piękne widoki na dolinę Dunajca oraz pobliskie Jezioro Czchowskie – cenione miejsce wypoczynku i rekreacji dla tych, którzy cenią sobie krajobraz pogórza, a jednocześnie chcą się cieszyć plażą oraz możliwością wypoczynku nad wodą. Sam Czchów jest miejscem atrakcyjnym i dla miłośników pięknych widoków, i dla tych, którzy preferują historyczne wycieczki. Dzieje tej miejscowości zaczynają się w XIII wieku.

Wiadomo, że już w pierwszej połowie XIV wieku istniała tu komora celna, wiadomo też, że dzięki korzystnej lokalizacji, Czchów mógł się pomyślnie rozwijać. W 1333 roku miejscowość ta stała się własnością Jadwigi, wdowy po Władysławie Łokietku. Później właścicielem Czchowa został Kazimierz Wielki, dzięki któremu miasto zostało zabezpieczone murami. O średniowiecznym rodowodzie Czchowa oraz o czasach jego świetności do dziś przypominają nam tutejsze zabytki. Uwagę przyciąga średniowiecza Baszta – jedyna pamiątka po zamku, który powstał tutaj w XIV wieku. interesującym zabytkiem jest tu również gotycki murowany kościół Narodzenia NMP, który powstał w połowie XIV wieku w miejscu starszej, romańskiej świątyni. Do dziś w kościele tym można zobaczyć cenne polichromie ścienne – jedne z najcenniejszych dzieł sztuki tego typu na terenie Małopolski.

O pobycie w Czchowie

Kto znajdzie tanie noclegi na terenie Czchowa, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po jego najbliższej okolicy. Kusi Jezioro Czchowskie, intryguje też pobliski zamek Tropsztyn – jeden z piękniejszych i lepiej zachowanych zamków, jakie wznoszono przed wiekami w dolinie Dunajca. Na pewno także warto odwiedzić Szczawnicę. Ponadto warto zobaczyć kościół i pustelnię Św. Świerada w Tropiu oraz pozostałości rycerskiego zamku w Melsztynie – to kolejne atrakcje, dzięki którym wypoczynek w tej części Małopolski może każdemu z nas dostarczyć wielu wspaniałych wrażeń.