Pracownicy GOPR podsumowali statystyki z 2022 roku

Pracownicy GOPR podsumowali statystyki z 2022 roku

To był pełny rok dla ratowników GOPR z Krynicy-Zdroju, z 34 292 godzinami spędzonymi w pracy społecznej. W tym czasie przeprowadzili 160 akcji ratunkowych, 19 wyjazdów, 121 akcji i 20 interwencji. W sumie udzielono pomocy 187 osobom, z czego zdecydowana większość to obywatele Polski. Niestety, nie udało im się pomóc czterem osobom. W 10 akcjach brały udział również psy ratownicze GOPR.

Krynicki GOPR liczy obecnie 15 zawodowych ratowników i ponad 170 aktywnych wolontariuszy. Rozciągają pomoc na tych, którzy jej potrzebują, od Beskidu Niskiego aż po granicę Bieszczadów. Wyjeżdżają nie tylko na górskie szlaki, ale także przychodzą z pomocą mieszkańcom gór – w ubiegłym roku ratownicy z Grupy Krynickiej GOPR reagowali na szereg interwencji, udzielając pomocy załogom karetek, które musiały dotrzeć do górskich miejscowości.

W styczniu tego roku rząd musiał przeprowadzić misję ratunkową dla dwóch turystów, którzy utknęli w pobliżu Złomistego Szczytu z powodu burzy śnieżnej. Byli oni w stanie wyczerpania i nie byli w stanie ruszyć się z zasp. Na szczęście ich przyjaciel zdążył dotrzeć do schroniska na Przehybie i zaalarmował ratowników. Było to trudne zadanie, które trwało siedem godzin, ale ratownicy GOPR w końcu dotarli do mężczyzn i ich uratowali.