Kultura starożytnej Afryki

Kultura starożytnej Afryki

Afryka jest przez nas znana jako najstarsze terytorium na całym świecie, które było zamieszkane przez ludzi. Dlatego też warto wspomnieć nieco na temat kultury tego otoczenia. Najstarsze zamieszkiwane tereny afrykańskie zostały potwierdzone naukowo. W XX wieku naukowcy znaleźli potwierdzenie na to, że Afrykę ludzie zamieszkiwali już 7 milionów lat temu. Znaleziono na tych terenach szczątki kopalne hominidów, które są przez nas w dzisiejszych czasach postrzegane jako przodkowie współczesnych ludzi.

W całej prehistorii ludzkości nie było w Afryce państw i typowych miast, ponieważ tubylcy prowadzili swoje życia jako łowcy i zbieracze. Oznacza to, że ich kultura była przez długi czas oparta na koczownictwie. Nie budowali się w jednym miejscu. Tworzyli zabudowania, które były proste i można je był zabierać ze sobą. Migracje coraz częściej spychały jednak ludzi około 6000 lat przed naszą erą do klimatu zachodniego ze względu na pustynnienie okolicy i brak możliwości hodowania bydła oraz roślin. Afrykańczycy zasłynęli później przede wszystkim z hodowania bydła, gdy znaleźli miejsca sprzyjające tym zwierzętom.

W Afryce Północnej obrabiano żelazo już tysiąc lat przed naszą erą

Obróbka żelaza rozpoczęła się w pierwszym tysiącleciu i szybko rozprzestrzeniała się od Sahary po okolice subsaharyjskie. Już do 500 roku przed naszą erą w zachodniej i północnej części Afryki obróbka metali była w pełni rozwinięta. W wielu miejscach archeolodzy wykopali różnorodne przedmioty wykonywane z brązu i miedzi. Wiele artefaktów sugeruje, że już w tamtych czasach mieliśmy do czynienia z niezwykle rozwiniętym handlem między regionami północnej i zachodniej Afryki. Transsaharyjskie sieci handlowe z całą pewnością istniały jeszcze przed naszą erą.

Osoby zainteresowane kulturą Afryki powinny zapoznać się z afrykańską wystawą fotografii https://zdunskainfo.pl/zapraszamy-na-afrykanska-wystawe-fotografii/.

Z dawnych zapisków dowiadujemy się również, że kultura faraońska rozpoczęła się w Afryce już 3300 lat przed naszą erą. Wpływy egipskie sięgały naprawdę daleko. Ciągnęły się od współczesnej Libii i Nubii aż po Kretę i Aksum. W rzeczywistości europejska eksploracja Afryki rozpoczęła się stosunkowo późno, ponieważ dopiero 330 lat przed naszą erą żeglarze ze starożytnej Grecji zaczęli pływać do Egiptu.