Wpływ nauk religijnych starożytnej Grecji na Imperium Rzymskie

Wpływ nauk religijnych starożytnej Grecji na Imperium Rzymskie

Rzymianie pozostawali przed bardzo długi czas pod silnym wpływem Greków na tle religijnym. Wierzenia i nauczanie znane w starożytnej Grecji trwało wraz z rozpościerającą się na całą Europę i nie tylko kulturą Imperium Rzymskiego. To niezwykle istotne dane historyczne ze względu na to, że Imperium Rzymskie i jego kultura wywierają wpływ nawet na nowożytny świat. Jeżeli zaś chodzi o antyczne podejście do wyznań, Rzymianie zaadaptowali Grecki model kultu politeistycznego. Oznaczało to, że wyznawali różnorodnych bogów oraz boginie.

Wielu historyków wskazuje na to, że praktycznie każdy bóg rzymski zawiera w sobie wiele fundamentalnych cech przypisywanych greckim bóstwom. Dobrym przykładem jest grecki Posejdon, czyli bóg morza. Dzieli on dosłownie taką samą rolę, co rzymski bóg morza nazwany Posejdonem. Głowa boga o imieniu Jowisz z kolei przypomina rzymskiego odpowiednika Zeusa, czyli boga wszystkich innych bogów z Pantheonu. Niektórzy bogowie greccy zostali nawet zaadaptowani bezpośrednio do wierzeń rzymskich jak na przykład bóg Apollo.

Apollo nie tylko został zaadaptowany z wierzeń greckich do rzymskich, ale także zachował swoją pierwotną rolę

Najciekawsze było to, że Apollo nie tylko charakteryzował się adaptacją imienia. Możemy właściwie powiedzieć, że wszystkie cechy Apollo zostały przeniesione od Greków do Rzymian. Był on patronatem medycyny, piękna i uzdrawiania. Do Apolla w Imperium Rzymu obywatele zwykli zwracać się po zdrowie. Jednak pomimo pełnej adaptacji boga z jednej kultury do drugiej również tutaj wystąpiły drobne różnicy. Apollo w Rzymie miał te same święta i obrzędy, co w Grecji. Mimo wszystko społeczeństwo Imperium Rzymskiego zwracało się do niego w nieco innych sytuacjach. Typowym dla obywateli Rzymu było wychwalanie Apolla przede wszystkim za zdolności uzdrawiające.

Warto pamiętać o tym tranzycie kulturowym, ponieważ wielu bogów w Rzymie w rzeczywistości było wersją greckiego bóstwa. W innym wydaniu lub z innym imieniem i wyglądem. Wielu zastanawia się nad tym, czy starożytny Rzym w ogóle dotarłby do antropomorfizmu, gdyby nie kultura grecka. Grecy wywierali ogromny wpływ na życie religijne Rzymu przez setki lat.